Kuchnia i jadalnia. Razem czy osobno?

Coraz częściej salon i kuchnia aranżowane są jako jednoprzestrzenne. Łączone wnętrza mają szczególne wymogi aranżacyjny te projekty traktować z bardzo dużą uwagą. Nie tylko kolor, ale i forma mają być ponadczasowe. Nie możemy pozwolić sobie na zastosowanie „ hitów sezonu”, które są z reguły bardzo ekstrawaganckie i szybko potrafią się znudzić.

W prezentowanym projekcie wyburzenie ścianki działowej pomiędzy kuchnią, a salonem pozwoliło na umieszczenie dwufunkcyjnej wyspy. Nisko osadzone okna wymusiły jednak niestandardową wysokość blatów roboczych, które przez to nie nadają się do przygotowania posiłków.


Okrągły blat wyspy pomiędzy salonem a kuchnią umożliwił komfortowe wykonywanie prac kuchennych z jednoczesnym uczestniczeniem w życiu rodzinnym. Na specjalnych wysięgnikach umieszczono barek, przy którym na wysokich stołkach można zjeść posiłek. Od wewnętrznej strony kuchni w wyspie zamocowano piekarnik, a od strony salonu znajdują się szuflady.

Połączenie terakoty z panelami wykreślono, dostosowując się do koła. Także sufit przebiega na tej samej linii.

W części kuchennej dwukomorowy zlewozmywak umieszczono w narożniku. Pomiędzy nim a kuchenką usytuowana z lewej strony znajduje się płaszczyzna blatu do przyrządzania potraw. Idealnie, jeśli ta przestrzeń ma 80-120cm. Po prawejhttp://www.blogger.com/img/blank.gif stronie zlewozmywaka udało się wygospodarować prawidłową przestrzeń do odstawiania naczyń. Norma mówi o minimum 40cm. Zgrupowanie ze sobą zmywarki i zlewozmywaka zdecydowanie ułatwiło rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych.


W otwartej kuchni ważne jest zastosowanie okapu, zarówno wydajnego jak i cichego.

Wnętrze zaaranżowano w drewnopodobnych meblach, które dają bezpieczeństwo ponadczasowości. Ściany pomalowano w odcieniach miodowej żółci.



Projektant wnętrz Urszula Tomaszewska