Jest to mój artykuł publikowany w www.wiadomosci24.pl
Długa, kiszkowata kuchnia to niestety dość częsty problem właścicieli mieszkań w bloku. Aranżacje takiego wnętrza są dość trudne . Należy bardzo dokładnie rozważyć urządzenie kuchni.
Sytuacja taka nie jest jednak bez wyjścia. Należy zastosować odpowiednie, niekoniecznie standardowe rozwiązania. Przed przystąpieniem do zabudowy kuchni trzeba przede wszystkim dokładnie rozplanować wielkość ciągu roboczego, przeanalizować ilość dolnych i górnych szafek oraz sprzętów AGD.
Dopasować ich wielkość do warunków zarówno architektonicznych, jak też rodzinnych. Pamiętajmy także, że na wąskiej i małej przestrzeni dużo lepiej prezentują się meble proste o jasnych kolorach i nowoczesnej linii. Po określeniu tych czynników czas na analizę ich prawidłowego rozmieszczenia, by kuchnia pomimo swej wąskości nie ucierpiała na ergonomii. Wysokość parapetu zgodna z wysokością dolnych szafek pozwala na ustawienie mebli w kształcie litery L.
Jednocześnie optycznie skraca kuchnię i zwiększa pakowność. W prezentowanej aranżacji powstał problem zamaskowania piecyka gazowego umieszczonego w niedużej wnęce.
Piecyk ukryto w specjalnie skonstruowanej szafce bez dna i góry. Posiada ona tylko drzwiczki meblowe. Różnicę głębokości pomiędzy szafką z piecykiem, a wnęką wypełniono półkami. Za tymi drzwiami powstała także całkiem pakowna zabudowa półkowa, w której umieszczono część przedmiotów kuchennych.
Wysoka lodówka w zabudowie rozpoczyna ciąg roboczy na długiej ścianie. Zlewozmywak oddzielony został niewielką 30 cm szafką, której umieszczenie zapobiega chlapaniu wody na chłodziarkę. Zastosowanie szuflad w wąskiej kuchni zdecydowanie ułatwia w niej pracę zapewniając szybki i łatwy dostęp do wszystkich produktów. W ściankę działową pomiędzy przedpokojem i kuchnią wkomponowano piekarnik. Estetyka kuchni to nawiązanie do klimatu całego mieszkania. Powinna ona być odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań. Ile kuchni tyle rozwiązań.
Projektant wnętrz Urszula Tomaszewska