Projekt łazienki. Aranżacje wnętrz Lublin

Aranżacje wnętrz to nie tylko radość tworzenia nowego. To też liczne rozterki związane z wyborem najkorzystniejszej opcji. Warto spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw zanim przystąpimy do realizacji projektu.





Czy łączyć łazienkę z ubikacją?

Każda z opcji ma swoje dobre i złe strony. Przede wszystkim decydować o tym powinna wielkość pomieszczeń. Ważnym argumentem przemawiającym za którymś z wariantów jest też ilość osób w rodzinie. Jeśli rodzina jest duża zdecydowanie lepiej egzamin zdaje łazienka i ubikacja osobno. Bezsprzecznie połączenie tych wnętrz daje większą przestrzeń, jednak domownik dobijający się do ubikacji w momencie, gdy relaksujemy się w kąpieli zdecydowanie może zakłócić spokój. Jest to moim zdaniem główny argument, aby nie łączyć tych pomieszczeń. Możemy sobie na to pozwolić przy rodzinie dwuosobowej.




Jaka wanna?

Oczywiście o zastosowaniu rodzaju wanny decyduje wielkość łazienki i gust domowników. Warto wiedzieć, że narożna zbyt duża wanna narożna często wymaga wejścia do niej, by ją dokładnie umyć. Przy wyborze wanny należy zwrócić uwagę na to z czego jest wykonana. Wanna wykonana z akrylu będzie dużo trwalsza niż wanna arylowana. Ta pierwsza całościowo jest wykonana z akrylu, Nazewnictwo bardzo podobne może zwieść przy zakupie, szczególnie, gdy cena kusi. Wanna akrylowa wykonana jest całościowo z akrylu, arylowana jest tylko powleczona warstewką tego tworzywa. Grubość warstwy ma znaczenie przy odnawianiu wanny, bowiem akryl się poleruje, gdy ulegnie porysowaniu lub zmatowieniu.
Innym tworzywem stosowanym na wanny jest lakierowana blacha. Wanny takie są sporo chłodniejsze w kontakcie niż poprzednie i krócej niż wanny akrylowe trzymają ciepło. Uszkodzenia na wannach blaszanych są dużo trudniejsze do usunięcia. Trzeba byłoby je malować. Kolejnym ich minusem jest większa akustyka. Atutem jest niższa cena.
Wanny żeliwne są stosunkowo drogie w porównaniu do akrylowych. Ich spora waga utrudnia wnoszenie do domu.
Wybierając wannę pamiętajmy, że im więcej w niej załamań tym trudniejsze są w utrzymaniu. Siedzisko w wannie jest potrzebne głównie, gdy mamy małe dzieci. Dorosłe osoby prawie go nie używają. Dla starszych osób ze względu na wygodę wchodzenia do niej wygodniejsza jest płytsza wanna. Warto kupować do łazienki wyposażenie jednego producenta. Zwiększamy szansę na jednolitość bieli wanny, umywalki, sedesu i innych przedmiotów.



Kabina

O zainstalowaniu w łazience kabiny decydują zwyczaje właścicieli i ilość miejsca. Z reguły kabina jest częściej użytkowana przez mężczyzn. Zastosowanie prysznica, w którym jak wiadomo jest dużo pary, to niedogodne rozwiązanie dla kobiet, które po takim prysznicu muszą od nowa modelować włosy. W takiej sytuacji dużo lepiej zdaje egzamin wanna. Kompromisowym rozwiązaniem jest zastosowanie wanny z parawanem.
Typowe rozmiary kabin to 80 i 90 centymetrów. Alternatywą jest wymurowanie brodzika z płytek terakoty. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest dowolność wymiarowa. Warto rozważyć głębokość brodzika. Produkowane są trzy rozmiary: płytki, średni oraz głęboki. Decydując się na siedzisko w kabinie pamiętajmy, że zdecydowanie zmniejsza ono wygodę użytkowania brodzika w pozycji stojącej. Niekiedy wybór głębszego brodzika podyktowany jest chęcią przepierek w nim. Warto wiedzieć, że stosowanie chloropochodnych wybielaczy w akrylowym brodziku powoduje jego zniszczenie. Akryl jest bardzo wrażliwy na środki chemiczne.
Antykamieniowe powłoki w kabinach wprawdzie są droższe, ale zdecydowanie ułatwiają utrzymanie w czystości drzwi prysznica. Przy zakamienionej wodzie najlepiej zdaje egzamin satynowe szkło. Grafitowe i przyciemniane materiały niepotrzebnie eksponują osiadający kamień. Praktyczniejsze są otwierane kabiny, bowiem w profilach przesuwnych trudniej jest utrzymać czystość. Czy zamontować bidet?
Bidet to urządzenie, które w ostatnim czasie stało się bardzo modne. Niektórzy stosują go tylko ze względu na panujący trend, nawet gdy nie ma na niego miejsca. Ja uważam, że higiena ciała powinna być kompleksowa, a nie tylko wybiórcza na określone partie ciała. Kiedyś mój klient rozważający zastosowanie bidetu w łazience zapytał żonę “- Kochanie zamontujemy bidet, czy raczej umyjesz się cała?”

Pisuar to wygoda

Mało kto myśli o zamontowaniu pisuaru w ubikacji. Nie ma u nas mody na umieszczanie tego urządzenia w ubikacjach, a przecież pisuar jest lubiany przez panów. Zastosowanie pisuaru zapewnia utrzymanie ubikacji w większej higienie niż przy korzystaniu z sedesu. Projektując WC zapytajmy o zdanie naszych mężczyzn. Przeprowadziłam wywiad z panami na temat z czego wola korzystać w toalecie publicznej- z sedesu czy pisuaru. Odpowiedź była jednobrzmiąca – pisuar.



Aranżacje wnętrz Lublin „Vena”- projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

Aranżacje wnętrz Lublin

Aranżacje wnętrz Lublin „Vena”- projektant wnętrz Urszula Tomaszewska
Projekty wnętrz Lublin
Meble kuchenne Lublin
Projektant wnętrz Lublin
Projektowanie wnętrz
Kuchnie Lublin
Meble kuchenne Vena